Eugène Henri Paul Gauguin  – francuski post-impresjonista, malarz, rzeźbiarz, grafik,zajmował się ceramiką i pisał. 

 

Paul Gauguin 1891.png

 

Urodził się 7 czerwca 1848 roku w Polinezji Francuskiej, jednak we wczesnym dzieciństwie w obawie przed prześladowaniami politycznymi musiał wraz ze swoją rodziną emigrować do Peru. Po 6 latach, gdy sytuacja w Paryżu się ustabilizowała rodzina Paula powróciła do rodzinnej miejscowości. Jako młodzieniec Gauguin marzył o podróżowaniu.

Gdy dorósł pracował jako giełdowy urzędnik, malarstwem interesował się jeszcze wtedy jako amator. W 1873 Paul poślubił Dunkę, Mette-Sophie Gad, z którą miał pięcioro dzieci. W roku 1882 we Francji nastąpił kryzys rynków kapitałowych przez co Gauguin postanowił porzucić pracę urzędnika i całkowicie poświęcić się malarstwu. Żona jego nie chciała zaakceptować życia w biedzie więc zadecydowała o wyjeździe całej rodziny do jej rodziców do Dani. Niestety skłócony z teściami Paul postanowił zostawić swoją żonę i powrócił do Paryża.

Wtedy zaczął spełniać swoje młodzieńcze marzenia i zaczął podróżować. Był zafascynowany sztuką Afryki i Azji, która była pełna symbolicznej głębi, siły życiowej i znaczeń.             
W swojej ucieczce z tradycyjnego europejskiego malarstwa, starał się znaleźć tropikalny raj, w którym mógł malować w stylu bardziej prymitywnym i żyć z ziemi.  Jego wyczyny spotkały się z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza jego wyczyny seksualne z młodymi rodzimymi dziewczynami, z których niektóre pojawiają się w jego obrazach. W Polinezji, często stawał po stronie tubylców w ich konfliktach władzami kolonialnymi. Napisał książkę o swoich doświadczeniach. Fizyczna ucieczka Gauguina pozwoliła na jego stylistyczną ucieczkę z post-renesansowego malarstwa, nie zwracał uwagi na klasyczną perspektywę i wyeliminował przejścia kolorów i odcieni. Zainspirowany prymitywizmem krajów, w których żył, on również użył prymitywnych elementów w swoich obrazach i przyczyniło się to do wielkiego sukcesu.  

 

do góry

P | T | In | Tw

Oferta: obrazy na aluminium, foto obraz, reproducje dzieł sztuki, fototapety, obrazy na płótnie, foto obrazy, tanie obrazy, dekoracje scienne, zdjęcia na płótnie, ładne obrazy, obrazy, fotoobraz, wystrój wnętrz, obrazy 3d, obraz na ścianę, obrazy olejne, obraz z własnego zdjęcia, fotoobrazy, obrazy do biura, obraz

Tagi:

Fototapety | Obrazy 3D

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl